Усі основні об’єкти адміністрації морського порту «Южний» розташовані поблизу технологічного обладнання з виробництва та перевантаження аміаку ПАТ «Одеський припортовий завод». Тому всім працівникам адміністрації необхідно знати властивості аміаку та заходи запобігання у разі виникнення надзвичайних ситуацій або аварій, пов’язаних з викидом аміаку.

Відділ пожежної та техногенної безпеки, мобілізаційної роботи та цивільного захисту нагадує:

Основні властивості та види небезпеки аміаку.

Аміак (NH3) — газ, який не має кольору, з різким запахом. Легше повітря, розчиняється в воді. Перевозиться в зрідженому стані під тиском. При виході в атмосферу димить. Горить за наявності постійного джерела вогню. Пари утворюють з повітрям вибухонебезпечні суміші.

Дії працівників при аварії з викидом аміаку.

Якщо ви відчули різкий запах аміаку, а також при отриманні інформації про аварію з викидом аміаку, надягніть протигази та залишіть район в напрямку, вказаному в повідомленні.

Виходити з зони отруєння необхідно у бік, перпендикулярний напрямку вітру. Якщо з небезпечної зони вийти неможливо, залишайтеся в приміщенні та проведіть його повну герметизацію: щільно закрийте вікна, двері, вентиляційні отвори, по телефону повідомити про своє місцезнаходження керівнику структурного підрозділу або диспетчеру адміністрації.

Небезпека для людини.

Аміак є небезпечним при вдиху. При високих концентраціях можливий смертельний результат. Викликає сильний кашель, удушення. Пари сильно дратують слизові оболонки і покриви шкіри, викликають сльозотечу. Зіткнення зі шкірою викликає обмороження.

Засоби індивідуального захисту.

Протигаз, марлеві пов’язки, змочені водою або 5% розчином лимонної або оцтової кислоти (2 чайних ложки на склянку води), або в крайньому випадку використовується будь-яка тканина, змочена водою.

Ознаки отруєння.

Прискорене серцебиття, а при сильному отруєнні — нудота, різь в очах, сльозотеча, нежить, кашель, ускладнене дихання, порушення координації рухів.

Надання першої медичної допомоги.

Надіти на постраждалого протигаз, винести з небезпечної зони, дати вдихати теплі водяні пари з додаванням оцту, промити очі, при попаданні на шкіру обмити водою, при опіку накласти асептичну пов’язку, при зупинці дихання зробити
штучне дихання.

Невідкладна допомога: при ураженні шкіри обмити чистою водою, зробити примочки 5% розчином оцтової або лимонної кислоти, при попаданні в очі промити водою.

З А П А М ’Я Т А Й Т Е!

– Своєчасна та правильно надана перша медична допомога врятує життя потерпілого;
– Паніка тільки ускладнює обставини і може призвести до людських жертв та травматизму;
– При підозрі на ураження не допускайте будь-яких фізичних навантажень, пийте якомога більше теплого молока чи чаю та обов’язково зверніться до лікаря.